Hestbæk sovesofa model 415
Model 415 – en Kvalitets sovesofa til 2
Elegant og enkelt Sovesofa fra Hestbæk , model 415. Sovesofaen er til 2 personer. Du sover parallelt med væggen, hvilket gør at sovesofaen ikke fylder så meget ud i stuen, når den bliver slået ud.
Du behøver ikke at gå på kompromis med hverken stilen eller komforten, hvis du gerne vil udnytte pladsen derhjemme og både have en sofa og en seng.
Hestbæks sovesofa model 415 er en lækker sovesofa til både dag og nat.
Model 415 er en både en moderne sovesofa i stof. Sofaen har smalle armlæn og flotte ben i børste stål.
Der er lagt vægt på at sovesofaen både er en komfortabel sofa om dagen, men også en god anvendelig sovesofa om natten.
Model 415 har opbevaring til sengetøj mellem madrasserne.
MÅL Model 415
Udvendig mål: 208 x 83cm
Sovemål: 200 x 142cm
Madras i sovesofa model 415
Vælg mellem:
1. No-zag fjedre i sengebunden med oeko-tex koldskum over.
2: No-zag-fjedre i sengebunden med pocket spring fjedre over.
Med sovesofa model 415 ligger du parallelt med væggen når du sover.
Ben:
Model 415 har ben i børstet stål.
Møbelstof til model 415:
Sovesofa model 415 leveres i 35 standard møbelstoffer.
Se standard stofferne til sovesofaen her
Derudover kan vi tilbyde denne sovesofa i møbelstoffer fra bl.a Kvadrat, Nevotex, Danish Art Weaving m.m. Vi har et meget stort udvalg af kvalitets møbelstoffer.
Få en snak med os om de mange muligheder, så vi kan finde det helt rigtige valg der passer hjemme hos dig.

Sengetøjspose
Mellem madrasserne finder du plads til lidt sengetøj i sengetøjsposen. Sengetøjsposen er inkluderet i model 415
Vælg mellem oeko-tex koldskums madras eller pocket fjedre
Ben i børstet stål
Vælg mellem et kæmpe udvalg af møbelstoffer
Magasin til sengetøj
Dansk design
Tilbehør til sovesofa:
Til denne sovesofa har du mulighed for at tilkøbe tilbehør. Opgrader din komfort med tilbehør i høj kvalitet. Vælg blandt løse puder, topmadrasser og rullemadrasser, der giver ekstra støtte, beskyttelse og personlig stil til din sovesofa. Praktiske løsninger, der forbedrer både komfort og holdbarhed i din daglige brug.

Envelope puder
Til denne sovesofa kan du tilkøbe pyntepuder i mål: 50x50cm, 65x65cm, 40x60cm og 35x70cm.
Puderne er med aftagelige betræk.
Fyldet består af OEKO-TEX® kartede fibre og fibertex inderbetræk.

Topmadras
Til denne sovesofa kan du tilkøbe en topmadras. En 5 cm vendbar topmadras med hypersoft skum, der giver jævn støtte og komfort. Åndbart polyesterbetræk, aftageligt og vaskbart ved 60 °C.

Rullemadras
Til denne sovesofa kan du tilkøbe en rullemadras, som et OEKO-TEX® certificeret, ekstra polstret og beskyttende lag til din sovesofa, som effektivt bidrager til en behagelig søvn.
har du brug for mere hjælp ?
SOME
Følg os på facebook og instragram. Her kan du se nyheder og tilbud, og noget af det vi laver på værkstedet.
